Kontrola Skarbowa czyli ABW „skarbówki”
Organy podatkowe mogą przeprowadzić kontrolę skarbową u podatników, płatników, następców prawnych i inkasentów. Każdy przedsiębiorca powinien się liczyć z tym, że pewnego ranka do siedziby jego firmy zawitają kontrolerzy z urzędu skarbowego i inspektorzy urzędu kontroli skarbowej. Jako właściciele firm powinniśmy jednak znać podstawowe prawa jakie nam przysługują oraz obowiązki kontrolerów z obu tych instytucji.
Czas
Po pierwsze zobowiązanie podatkowe przedawnia się po 5 latach od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin uregulowania zobowiązania. Przykładowo kontrola podatkowa za rok 2000 może się odbyć do końca 2006 roku, ponieważ termin uregulowania podatku upływa w tym przypadku w 2001 roku.
Czas kontroli
Przepisy podatkowe stanowią, że kontrola w danej firmie jest ograniczona czasowo. Nie jest tak do końca. Często w ustawach znajdujemy zapisy umożliwiające bardzo wiele kontrolerom. W tym przypadku nie jest inaczej.
W jednym roku kalendarzowym czas kontroli nie może być dłuższy niż:
4 tygodnie w przypadku małych i średnich przedsiębiorstwach,
8 tygodni w przypadku pozostałych firm.
Jednak kontrolerzy mogą przekroczyć ten termin podając tylko do wiadomości firmy, że ich prace są kontynuowane mimo przekroczenia czasu kontroli i podadzą nowy termin jej zakończenia.
Kontrola rozpoczyna się z chwilą, gdy następuje doręczenie kontrolującemu upoważnienia do przeprowadzenia kontroli i okazania legitymacji inspektora. Kończy się z chwilą doręczenia protokołu kontroli.
Godziny otwarcia a kontrola
W czasie kontroli pracownicy skarbówki nie mogą żądać od kontrolowanego by ten przedłużał czasu otwarcia swojej firmy ze względu na kontrolę. Prace inspektorów US i UKS powinny odbywać się w czasie godzin otwarcia kontrolowanej firmy.
Kontrole tylko pojedynczo
Prawo stanowi, że u kontrolującego nie może być przeprowadzana więcej niż jedna kontrola. Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy przeprowadzenie kontroli jest niezbędne w prowadzonym śledztwie. (problemy? polecamy prawo karne Bytów)
Zobowiązania
W czasie kontroli jesteśmy zobowiązaniu udostępnić wszystkie dokumenty kontrolującym, w tym program do fakturowania. Ci mogą je kserować, dokonywać nagrań, przesłuchań, wykonywać ekspertyzy czy zarządzać przeprowadzenie inwentaryzacji.
Kontrolujący w czasie kontroli może zażądać wydania ksiąg, dokumentów a nawet próbek towarów. Oczywiście za pokwitowaniem.
Kontrolerzy mogą poruszać się po terenie zakładu bez wymaganych przepustek. Nie podlegają także rewizjom osobistym przewidzianym w regulaminie wewnętrznym firmy. Wszystko to mogą czynić tylko na podstawie okazania legitymacji służbowej.
Zapis, który od wielu lat budzi wiele kontrowersji dotyczy nieodpłatnego udostępnienia tłumaczenia na język polski dokumentów sporządzonych w obcych językach. W praktyce oznacza to, że kontrolujący musi na swój koszt zlecić tłumaczenie żądanych dokumentów.
Warto tu zauważyć, ze by tłumaczenie było przyjęte przez kontrolerów musi być dokonane przez biegłego tłumacza.
Kontrolujący zobowiązany jest także udostępnić miejsce pracy kontrolerowi, a w miarę możliwości odrębne pomieszczenie.
Mimo tych wszystkich obowiązków nie należy bać się kontroli US i UKS. By była on szybko i sprawnie przeprowadzona powinniśmy podjąć współpracę z inspektorami. A w razie problemów polecamy: radca prawny Słupsk, Sławno, Darłowo